Історія

Тернопільське вище професійне училище №4 імені Михайла Паращука утворене 26 серпня 1969 року згідно з наказом №94 від 11 серпня 1969 року Чернівецького міжобласного управління професійно-технічної освіти та іменувалося Міське професійно-технічне училище №21.
16 листопада 1979 року училище перейменовано на Міське середнє професійно-технічне училище №4, яке готувало робітників з середньою освітою для «Тернопільпромбуд».
16 липня 1990 року навчальний заклад реорганізований у Вище професійне училище №4 м. Тернополя і стало здійснювати професійну підготовку висококваліфікованих робітничих кадрів кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст». За майже 45 роки свого функціонування училище підготувало понад 17 тисяч спеціалістів будівельного, технічного та економічного профілів.
У 2003 році училищу присвоєне ім’я всесвітньо відомого скульптора й архітектора Михайла Паращука. А 21 листопада 2008 року в актовому залі ТВПУ №4 була проведена міжнародна науково-практична конференція за участю громадської організації «Болгарський культурно-просвітницький клуб «Трендафіл» на тему: «Михайло Паращук «Ровесник болгарської волі, страдник нашої долі» (до 130-х роковин від дня народження та 65-х роковин від дня смерті).

Перший директор училища  Березюк В.Л.

Перший директор училища
Березюк В.Л.

Змінювалися покоління викладачів, майстрів виробничого навчання, керівників училища. У різні роки його директорами були В.Л.Березюк, А.М.Александров, А.Н.Даниленко, М.А.Кріль, Р.Є.Півторак.
14 серпня 1969 року наказом про призначення директором ПТУ №21 став Березюк Володимир Логвинович. До 18 травня 1974 року він вміло вів колектив училища вперед до нових здобутків. Мета створення училища: готувати будівельні кадри для облрембудтресту та управління будівництвом.
Під училище було виділено три приміщення по вулиці Комунальників, 1 (навчальний корпус з двома кабінетами та столярною майстернею та майстернею будівельних професій). Перші кадри: Барабаш М.П. – заступник директора та Окаринський М.С. – старший майстер.
Паралельно організовується обласне управління ПТО по Тернопільській області і на посаду керівника призначений Гановський Петро Адамович.
Перший набір 1969-1970 н.р. складає 30 учнів за спеціальністю муляр (навчання починається із жовтня місяця, так як у вересні проводився набір). Згодом набір розширено за спеціальностями столяр-тесляр, маляр-штукатур, муляр-монтажник конструкцій. В 1971 році набрано 7 груп кількістю 210 учнів. Десь у 1972 р. розпочали будівництво навчально-виховного комплексу по вулиці Галицька, 29. У 1976 році введено в дію навчальний корпус, майстерні та один гуртожиток, другий був введений у 1978 р.

Майстерня ПТУ №21  (вул. Комунальників, 1)

Майстерня ПТУ №21
(вул. Комунальників, 1)

Навчальний корпус ПТУ №21  (вул. Комунальників, 1)

Навчальний корпус ПТУ №21
(вул. Комунальників, 1)

Будівництво навчального корпусу (вул. Галицька, 29)

Будівництво навчального корпусу
(вул. Галицька, 29)

Будівництво гуртожитку (вул. Галицька, 29)

Будівництво гуртожитку
(вул. Галицька, 29)

Гуртожиток ПТУ №4 (вул. Галицька, 29)

Гуртожиток ПТУ №4
(вул. Галицька, 29)

Майстерня ПТУ №4 (вул. Галицька, 29)

Майстерня ПТУ №4
(вул. Галицька, 29)

Хор училища (1984р.)

Хор училища
(1984р.)

Колектив училища (1985р.)

Колектив училища
(1985р.)

Із 1976 року розпочато підготовку спеціалістів із здобуттям середньої освіти. Від училища від’єднуються: філіал на вул. Комунальників, який переростає в ПТУ №10 та філіал комбайнового заводу, що займав приміщення в гуртожитку комбайнового заводу по вулиці Леніна (тепер С.Бандери).
З метою вдосконалення навчально-виховного процесу, досягнення європейського рівня в підготовці спеціалістів було розширено зв’язки з навчальними закладами України та за кордоном. Училище співпрацює із Школою ім. Ген. Стефана Грота Ровецкаго міста Цєшина (Республіка Польща) та професійною гімназією з будівництва та геодезії імені «Арх. Георгія Козарова» з міста Слівена (Республіка Болгарія).

Співпраця із Школою ім. Ген. Стефана Грота Ровецкаго міста Цєшина (Республіка Польща)

Співпраця із Школою ім. Ген. Стефана Грота Ровецкаго міста Цєшина
(Республіка Польща)

На всіх етапах розвитку педагогічний колектив училища об’єднувало бажання творчо працювати, шукати нове, віддавати учням душу і серце, постійно вдосконалювати навчально-виховний процес. Викладачі з хімії Галина Петрівна Нижник (1997), математики Ніна Василівна Борейчук (1999), фізики Ганна Адамівна Мельник, інформатики Валентина Ремерівна Козак (2000), спецдисциплін Ольга Євгенівна Попеляр (2002), спецдисциплін Ольга Святославівна Іщук (2003), історії Ліля Володимирівна Півторак, біології Людмила Мирославівна Вівчарик, фізичного виховання Богдан Богданович Редьква (2008) ставали переможцями обласних конкурсів «Викладач року» системи професійно – технічної освіти. 16 викладачів і майстрів виробничого навчання нагороджені Міністерством освіти і науки України званнями «Відмінник освіти України», а також керівник фізичного виховання Л.Б.Котовська відзначена медаллю «В.О.Сухомлинський».

Конкурс знавців української мови імені Петра Яцика (2010 р.)

Конкурс знавців української мови
імені Петра Яцика (2010 р.)

На базі училища проводяться обласні і Всеукраїнські предметні олімпіади, обласні учнівські конкурси з фахової майстерності, конкурси «Викладач року», «Майстер виробничого навчання року», відкриті уроки і виховні заходи для викладачів та майстрів виробничого навчання Тернопільщини.
Виховна робота з учнівською і студентською молоддю є складовою частиною навчально-виховного процесу в училищі. Процес виховання здійснюється на основі національних пріоритетів. Дбаємо про виховання в молоді почуття громадянської та національної гідності, любові до рідного краю та незалежної держави, поваги до державних і національних символів українського народу.
Чільне місце у виховній системі навчального закладу займає козацька педагогіка, яка більше 10-ти років впроваджується в життя учнівської і студентської молоді. З ініціативи директора на базі училища створений полк імені Максима Кривоноса, в ньому – більше 1000 козаків. У полк входять жіночий курінь «Берегиня». За час їхньої діяльності на рахунку козаків та берегинь сотні добрих справ – це підготовка і посвячення в козаки шкільної та училищної молоді, шефство над козацькими могилами у с. Товстолуг Тернопільського району та смт. Вишнівець Збаразького районів, де зусиллями училища впорядковані могили козацької старшини з часів національно-визвольної боротьби під проводом Богдана Хмельницького. В училищі традиційно проводяться конкурсні змагання «Козацькі забави» серед юнаків та змагання «Я козачка твоя» серед дівчат.

Народний артист України Дмитро Гнатюк виступає на конкурсі «Червона калина» в училищі (2009 р.)

Народний артист України Дмитро Гнатюк виступає на конкурсі «Червона калина»
в училищі (2009 р.)

В урочний і позаурочний час учні вивчають історію Запорізької Січі, діяльність козацтва на теренах Тернопільщини, здійснюють експедиції до Зборова, Збаража, Вишнівця і Кременця з метою дослідження історичних місць, де відбувалися бої проти поневолювачів українського народу.
Училище є співорганізатором Всеукраїнського фестивалю-конкурсу козацької пісні «Байда», який відбувався у смт. Вишнівець, містах Зборові, Збаражі, Теребовлі та Тернополі. На базі училища 4-5 грудня 2009 року проводився конкурс «Червона калина» і зі сцени актового залу пролунав всім відомий голос народного артиста України Дмитра Гнатюка.
Проведилися ХХІ-та і ХХІІІ-та Великі Ради Українського козацтва. Козацький полк імені М.Кривоноса і жіночий курінь «Берегиня» були учасниками Всеукраїнського конкурсу «Козацькі ігри» серед ПТУ Тернопільщини, обласного туру фізкультурно-патріотичного фестивалю школярів «Нащадки козацької слави», обласної дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Джура». Жіночий ансамбль «Берегиня» став дипломантом конкурсу козацької пісні «Байда».

Нагору